Info

avatar Witam. Na rowerze jeżdzę od dzieciństwa. Od roku 2004 robiłem po ok. 1000-1500km rocznie. W kwietniu 2012 roku zarejestrowałem się na bikestats.pl, co zmobilizowało mnie jeszcze bardziej do jazdy. Zachęcam do czytania oraz komentowania moich wpisów.
Więcej o mnie.

Informacja o kategoriach

Każdy mój wpis przyporządkowany jest do różnych rodzajów kategorii: dystans (d), województwo (w) (domyślnie mazowieckie), z kim jechałem bądź w jakiej grupie (z). Wyszczególniłem również kilka dodatkowych kategorii tematycznych (t), bądź związanych z danym miastem, miejscem (m).

Rok bieżący


button stats bikestats.pl



Lata poprzednie


button stats bikestats.pl
button stats bikestats.pl
button stats bikestats.pl
button stats bikestats.pl
button stats bikestats.pl
button stats bikestats.pl
button stats bikestats.pl
button stats bikestats.pl
button stats bikestats.pl

Archiwum bloga

Smog w Warszawie


Polecane serwisy


  • DST 100.00 km
  • Czas 04:29
  • VAVG 22.30 km/h
  • Sprzęt Unibike Expedition GTS
  • Cerkiew św. Aleksandry w Stanisławowie

    Sobota, 27 maja 2017 | Komentarze 0


    Parafia prawosławna w Stanisławowie koło Pomiechówka została założona w I połowie XIX w., po rozpoczęciu przez władze carskie rozbudowy twierdzy w Modlinie. Wokół tej twierdzy osiedlili się chłopi pochodzący z guberni pskowskiej. Początkowo należeli do parafii nowogieorgijewskiej, jednak ze względu na uwarunkowania militarne uczęszczanie na cerkiewne nabożeństwa było dość utrudnione. Dlatego też ówczesne władze Królestwa Polskiego postanowiły wybudować dla prawosławnych przesiedleńców z głębi Rosji dodatkową cerkiew w jednej ze wsi nieopodal Modlina.

    Plan cerkwi został zatwierdzony w 1840, zaś 10 maja 1844 w Kolonii Aleksandryjskiej (dzisiejszym Stanisławowie) poświęcono miejsce pod budowę nowej świątyni. Cerkiew wzniesiono w ciągu roku i konsekrowano 29 września 1845 pod wezwaniem św. Męczennicy Królowej Aleksandry. Parafia w owym czasie liczyła około 400 wiernych, posiadała też własny cmentarz (w odległości 3 km od twierdzy modlińskiej), na którym w 1852 zbudowano murowaną kaplicę pod wezwaniem Ikony Matki Bożej Wszystkich Strapionych Radość. Do parafii oprócz Kolonii Aleksandryjskiej należały również inne „kolonie rossyjskie” założone w rejonie twierdzy modlińskiej z polecenia namiestnika Królestwa Polskiego księcia Iwana Paskiewicza: Konstantynowska, Kosewka, Szczypiorna i Zakroczymska. W 1907 parafia powiększyła się terytorialnie (objęła swoim zasięgiem m.in. okolice Płońska), w wyniku czego nastąpił wzrost liczby wiernych do około 1300 osób.

    W okresie pierwszej wojny światowej cerkiew św. Aleksandry była zbombardowana przez niemieckie lotnictwo i doznała poważnych uszkodzeń, dlatego po wojnie cerkiew rozebrano. Nabożeństwa w tym czasie celebrowano w domu parafialnym. Później postawiono w tym miejscu nową cerkiew, znacznie mniejszą i o jednej kopule. Do budowy wykorzystano cegły oraz wewnętrzne filary pozostałe z rozbiórki dawnej cerkwi. Nowa świątynia służy wiernym od 1935 roku. Umieszczono w niej ikonostas pochodzący z nieistniejącej dziś cerkwi św. Jerzego, która znajdowała się na terenie twierdzy modlińskiej.

    Obecnie uczęszczają tu wierni nie tylko ze Stanisławowo, lecz także z pobliskich miejscowości – Nowego Dworu, Modlina, Pomiechówka, Zakroczymia, Kosewka, Jabłonny i innych. Parafia św. męczennicy carycy Aleksandry prężnie rozwija się. Jest to jedyna wiejska placówka prawosławna w województwie mazowieckim. Przy parafii działa Prawosławny Dom Opieki „Betania”, powstały w latach 70.

    Można stwierdzić, że parafia św. męczennicy Aleksandry ma charakter międzynarodowy. Wśród naszych parafian są prawosławni z Serbii, Gruzji, Ukrainy, Rosji, mieszkający w Polsce.

    Źródło:  www.orthodox.org.pl


     



    Kategoria d100-200



    Komentarze
    Nie ma jeszcze komentarzy.
    Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!