Info

avatar Witam. Na rowerze jeżdzę od dzieciństwa. Od roku 2004 robiłem po ok. 1000-1500km rocznie. W kwietniu 2012 roku zarejestrowałem się na bikestats.pl, co zmobilizowało mnie jeszcze bardziej do jazdy. Zachęcam do czytania oraz komentowania moich wpisów.
Więcej o mnie.

Informacja o kategoriach

Każdy mój wpis przyporządkowany jest do różnych rodzajów kategorii: dystans (d), województwo (w) (domyślnie mazowieckie), z kim jechałem bądź w jakiej grupie (z). Wyszczególniłem również kilka dodatkowych kategorii tematycznych (t), bądź związanych z danym miastem, miejscem (m).

Rok bieżący


button stats bikestats.pl



Lata poprzednie


button stats bikestats.pl
button stats bikestats.pl
button stats bikestats.pl
button stats bikestats.pl
button stats bikestats.pl
button stats bikestats.pl
button stats bikestats.pl
button stats bikestats.pl
button stats bikestats.pl

Archiwum bloga

Smog w Warszawie


Polecane serwisy


  • DST 80.50 km
  • Czas 05:03
  • VAVG 15.94 km/h
  • Sprzęt Unibike Expedition GTS
  • Bałkany 2017 - dzień 13/16

    Czwartek, 27 lipca 2017 | Komentarze 0


    Rankiem odwiedzamy Blagaj, a w nim Tekiję, czyli dawny dom derwiszów (muzułmańskiego bractwa religijnego). Jest to zabytek architektury, a przede wszystkim kultury otomańskiej. Klasztor został wybudowany prawdopodobnie przed 1520r. W kolejnych wiekach był rozbudowywany i przebudowywany.



    Obecny wygląd otrzymał w 1891r. Budynek wykorzystywany był na cele mieszkalne i modlitewne. Przy klasztorze znajduje się wywierzysko rzeki Buny (Vrelo rjeke Bune) – jest to jedno z najsilniejszych źródeł w Europie i przyrodniczy fenomen. Rzeka przez 19 km płynie pod ziemią, a w tej grocie woda wypływa z prędkością aż 43 tys. litrów na sekundę. Buna to lewy dopływ Neretwy, do której uchodzi 15 km poniżej Mostaru. Stała temperatura wody wynosi 10 stopni Celsjusza. Po zwiedzaniu wypiliśmy jeszcze boszniacką kawę i ruszyliśmy do Mostaru.



    Wizytówką Mostaru jest Stary Most, który można znaleźć na wszelkich pamiątkach. Ukończony przez Turków w 1566 był symbolem pojednania Wschodu z Zachodem - zarówno chrześcijaństwa z islamem, jak i katolickich Chorwatów z prawosławnymi Serbami. Symbol ten celowo zniszczyła chorwacka armia podczas wojny bośniackiej 9 listopada 1993 roku. Zaraz po wojnie, w 1995 roku, przy wsparciu UNESCO i Banku Światowego, podjęto odbudowę mostu. Ponowne otwarcie miało miejsce w 2004 roku.



    Wyjazd z Mostaru to wjazd na teren bośniackich Chorwatów. Kolejnym przystankiem jest Medziugorie, znane przede wszystkim, dzięki mającym się tutaj wydarzyć objawieniom maryjnym, cały czas badanym przez Kościół katolicki i do tej pory nieodrzuconym ani niepotwierdzonym.



    Noclegujemy w namiotach na posesji miłej Chorwatki.






    Komentarze
    Nie ma jeszcze komentarzy.
    Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!