Info

avatar Witam. Na rowerze jeżdzę od dzieciństwa. Od roku 2004 robiłem po ok. 1000-1500km rocznie. W kwietniu 2012 roku zarejestrowałem się na bikestats.pl, co zmobilizowało mnie jeszcze bardziej do jazdy. Zachęcam do czytania oraz komentowania moich wpisów.
Więcej o mnie.

Informacja o kategoriach

Każdy mój wpis przyporządkowany jest do różnych rodzajów kategorii: dystans (d), województwo (w) (domyślnie mazowieckie), z kim jechałem bądź w jakiej grupie (z). Wyszczególniłem również kilka dodatkowych kategorii tematycznych (t), bądź związanych z danym miastem, miejscem (m).

Rok bieżący


button stats bikestats.pl



Lata poprzednie


button stats bikestats.pl
button stats bikestats.pl
button stats bikestats.pl
button stats bikestats.pl
button stats bikestats.pl
button stats bikestats.pl
button stats bikestats.pl
button stats bikestats.pl
button stats bikestats.pl

Archiwum bloga

Smog w Warszawie


Polecane serwisy


  • DST 51.00 km
  • Sprzęt Unibike Expedition GTS
  • Kirkut w Popowie Kościelnym

    Poniedziałek, 26 listopada 2012 | Komentarze 0


    O kirkucie dowiedziałem się całkiem niedawno. Postanowiłem się tam wybrać.



    Mimo, że cmentarz nie znajduje się bezpośrednio przy drodze, podążając za intuicją trafiłem na niego bez żadnych problemów. :)

    Pierwsza synagoga w Popowie Kościelnym powstała prawdopodobnie w XVII wieku. We wsi była również łaźnia. W 1819 roku liczba Żydów w popowskiej parafii liczyła 175 osób. W okresie międzywojennym 109 osób (33,6% wszystkich mieszkańców). Wśród zapamiętanych nazwisk pojawia się m.in. Lejzor Idzikowicz albo Nowowiejski. Podczas II wojny światowej wszyscy popowscy Żydzi zostali deportowani do getta w Makowie Mazowieckim. Holocaust przeżyli nieliczni.

    Cmentarz żydowski założony na przełomie XVIII i XIX wieku znajduje się na niewielkim wzgórzu, około stu metrów za cmentarzem parafialnym. Otoczony jest rowerm i wałem ziemnym. Na pewno nekropolii tej nie było w 1781 roku - wtedy to przedstawiciel diecezji płockiej, wizytując parafię w Popowie zanotował, iż popowscy Żydzi "kirkowie mają w Radzyminie, gdzie się chowają". Z pewnością natomiast cmentarz istniał przed 1820 rokiem. Świadczy o tym zapis, poczyniony przez Janusza Szczepańskiego w książce "Społeczność żydowska Mazowsza w XIX-XX wieku". Opisując historię rozwoju gminy żydowskiej w Pułtusku i założenie w latach dwudziestych XIX wieku cmentarza żydowskiego w tym mieście, prof. J. Szczepański - opierając się na kwerendzie w Archiwum Głównym Akt Dawnych - podaje, że do tego czasu wyznawcy judaizmu z Pułtuska grzebali swych zmarłych w Makowie lub w Popowie.



    Dziś na szczycie wzniesienia, wśród zarośli można odnaleźć nieliczne już nagrobki, wykonane w większości z prostych kamieni granitowych. Reszta została wykorzystana m. in. do drukowania chodników. Jak podaje Przemysław Burchard w swej książce pt "Pamiątki i zabytki kultury żydowskiej w Polsce", najstarsza macewa datowana jest na 1825 rok. Od 1986 roku nekropolia jest wpisana do Rejestru Zabytków. W grudniu 2009 r. z inicjatywy proboszcza parafii Popowo Kościelne, na cmentarzu przeprowadzono prace porządkowe. W październiku 2012 parafianie we współpracy z zakładem Karnym w Popowie uporządkowali teren cmentarza.



    Zajechałem jeszcze na cm. rzymsko-katolicki.



    W drodze powrotnej zajechałem do Wyszkowa, żeby sfotografować pawilony handlowe na ul. Prostej. Poniżej zdjęcie z roku 1966 oraz 2012. Jak widać pawilony przetrwały 46 lat i mimo swego wieku nieźle się trzymają.


    Zdjęcie archiwalne zostało pobrane z serwisu NAC

    Żródła:
    http://www.kirkuty.xip.pl/popowo.htm
    http://www.nowywyszkowiak.pl/150/1430/somianka_prababcia_opowiadala_mi.html
    http://plock.gosc.pl/doc/1346264.Niezapomniana-nekropolia-w-Popowie
    http://www.sztetl.org.pl/pl/article/popowo-koscielne/12,cmentarze/1989,cmentarz-zydowski-w-popowie-koscielnym/



    Kategoria mWyszków



    Komentarze
    Nie ma jeszcze komentarzy.
    Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!